Zmiany w rozliczeniach z ZUS-em od 1 maja 2023

Zmiany we wzorach druków ZUS DRA i ZUS RCA zostały wprowadzone przez Rozporządzenie Ministra Rodziny i Polityki Społecznej z 31 stycznia 2023 roku. Mają one duże znaczenie, ponieważ dotyczą rozliczenia rocznej składki zdrowotnej za 2022 rok. W tym roku obowiązek takiego rozliczenia dotyczy nie tylko przedsiębiorców, którzy rozliczają podatek od przychodów ewidencjonowanych, ale także innych podmiotów.

Od 1 maja zaczną obowiązywać nowe wzory druków ZUS DRA i ZUS RCA. Przedsiębiorcy, którzy składają deklaracje rozliczeniowe za kwiecień, będą musieli pamiętać, że od tego czasu należy również rozliczyć składkę zdrowotną za 2022 rok. Rozliczenie musi zostać dokonane na nowych drukach, a ostateczny termin złożenia deklaracji to 22 maja.

Druki ZUS DRA i ZUS RCA przeszły zmiany, które wynikają z nowych przepisów.

Druk ZUS DRA został rozbudowany w bloku XII w celu uwzględnienia nowych przepisów. Wcześniej tylko przedsiębiorcy rozliczający podatek od przychodów ewidencjonowanych mieli obowiązek rozliczenia składki zdrowotnej. Teraz obowiązek ten dotyczy również innych przedsiębiorców, którzy rozliczają się według skali podatkowej, podatku liniowego lub ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

Nowe pozycje dotyczące rozliczenia rocznej składki zdrowotnej zostały dodane również do bloku III.F druku ZUS RCA.

Kody tytułów ubezpieczeń – drobne zmiany

Od 1 maja 2023 roku zmienią się nie tylko wzory druków, ale także kody ubezpieczeń. Ważne jest, aby zauważyć, że niektóre kody zostaną całkowicie usunięte. Mówimy tu o kodach tytułów ubezpieczeń, które przestaną obowiązywać:

  • 11 12, dotyczącym osoby odbywającej nadterminową zasadniczą służbę wojskową,
  • 11 13, dotyczącym osoby odbywającej okresową służbę wojskową,
  • 21 20, dotyczącym słuchacza zakładu kształcenia nauczycieli niepodlegającego ubezpieczeniu zdrowotnemu z innego tytułu.

Biuro Rachunkowe AMA Consulting poleca się do usług księgowych i kadrowych

Potrzebujesz pomocy? Obawiasz się, że nie ogarniesz samodzielnie wszystkich zmian? Zapraszamy do współpracy! Pomożemy Ci wypełnić formalności i dostosować dokumentację do nowych wymogów. Jesteśmy dla Ciebie i dla Twojej firmy.